Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Excludere asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Excludere asociat

Buna ziua,

Detin 30% dintr-un SRL, deci mai exista un asociat cu 70% care este si adminstrator, acum exista neintelegeri intre noi. Firma functioneaza si este profitabila, as putea sa-l exclud eu pe asociatul meu, sau nu am nici o sansa tinand cont de faptul ca el este majoritar si administrator.
Buna ziua,
Tinand cont ca asociatul detine 70% fiind in fapt maforitar si admin.
va sfatuiesc sa lasati mai multe detali explicite despre incadrarea SRL-ului de mai sus, ex. neintelegerile create sunt de natura materiala, daca da puteti detalia..o mica parte..dintre ele ?
Trebuie sa fie de acord sa paraseasca societatea comerciala. Si sa-i platiti cotele cuvenite din profit.