avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Am.o.problema de 3 ani de zile cu un vecin ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Am.o.problema de 3 ani de zile cu un vecin ce și ...

Bună ziua,
Am.o.problema de 3 ani de zile cu un vecin ce și a făcut centrala pe lemne. Tot fumul lui este in casa mea, nu are un cos special pt centrala este făcut pe coșul de la sobă. Am încercat să rezolvăm problema cu vorba bună, sa ii explicam că nu putem respira in casa noastră, tot ei s au supărat și au zis că ne reclama la poliție că îi agasam că el are dreptul să stea la căldură. Noi i am zis o data pe an sa rezolve problema sa înalțe coșul nu cu ceartă sau amenințări.
Ce pot face sa rezolv problema?
Unde pot face o reclamație pt gazele toxice ce le avem în casă?
Are voie să pună centrala pe lemne fara acordul vecinilor și fără autorizație?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Vulpishor , utilizator 08:29, 15 Octombrie 2021
Daca este vorba despre apartament in imobil de locuit in comun,care nu este prevazut din proiectul initial cu sistem preluare si evacuare gaze.modificarea executata de catre vecin este nautorizata
Sesizati oficial directia corp control din primarie si ISU
Este la casa.

ynocentta a scris:

Daca este vorba despre apartament in imobil de locuit in comun,care nu este prevazut din proiectul initial cu sistem preluare si evacuare gaze.modificarea executata de catre vecin este nautorizata
Sesizati oficial directia corp control din primarie si ISU

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu vecinii - refuz inaltare cos de fum elena_iuliana elena_iuliana Buna ziua,am o problema cu vecinul de langa casa...Este o casa construita tip oglinda,ce este intr-o parte este si in cealalta,casa cu etaj P+1+M.La ... (vezi toată discuția)
Fum de la vecini AnnamariaIlyes AnnamariaIlyes Buna ziua. Vecinul meu arde paie in centrala si tot fumul sta pe curtea noastra. Asta se intampla de luni de zile in fiecare zi si mai multe ori pe zi. Fumul ... (vezi toată discuția)
Cos de fum la bloc lloryshyka lloryshyka Buna seara, locuiesc la etajul 1 (unu)al unui imobil cu 4 (patru) etaje, vecina de la parter are ca sursa de incalzire soba pe lemne cu cosul de fum ridicat ... (vezi toată discuția)