Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Se poate emite factura de avans fara TVA la ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Se poate emite factura de avans fara TVA la promisiunea notariala?

Buna seara,

Sunt persoana juridica, SRL. Detin un imobil, recent finalizat, dobandit prin contract de donatie. Urmeaza sa-l vand si ma lovesc de problema TVA-ului. Eu doresc sa vand imobilul cu 140.000E + TVA19% (=166.600E). Clientul doreste sa facem o promisiune notariala prin care imi achita un avans de 137.000E si contractul final de vanzare-cumparare sa-l facem la anul ca sa poata beneficia de TVA-ul redus de 5% care a fost amanat pt. 01.01.2022. Intrebarea mea este: Se poate emite factura de avans fara TVA la promisiunea notariala? Sau se emite factura de avans de 115.000+tva 19%(=137.000E) si la anul restul de 25.000+tva5%?
george-neagu, moderator
Se face factura de avans acum cu 19% pentru 115.000 euro + tva 19%. La anul ( daca va ramane asa legislatia cu plafonul de 140.000 euro pt 5% dar nu prea cred ) la livrarea imobilului prin act autentic la notar veti face stornarea avansului cu o factura de -1 15.000 euro + TVA 19% si inca o factura pt transferul de proprietate cu 137.000 euro +5% TVA .

Norme CF "În situația în care avansurile au fost facturate prin aplicarea cotei standard de TVA, la livrarea bunului imobil se efectuează regularizările prevăzute la art. 291 alin. (6) din Codul fiscal în vederea aplicării cotei de 5%, dacă toate condițiile impuse de art. 291 alin. (3) lit. c) din Codul fiscal, astfel cum sunt detaliate și de prezentele norme metodologice, sunt îndeplinite la data livrării."