Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am împlinit recent 18 ani (septembrie anul acesta ). ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am împlinit recent 18 ani (septembrie anul acesta ). Mama, tutorele ...

Am împlinit recent 18 ani (septembrie anul acesta ). Mama, tutorele meu legal ( divorț, urmat de decesul tatălui ) refuză să mi facă buletin, și am drept moștenire, un imobil. Știu că au ceva legătură, de aia le am spus . Cum as putea reuși să dispun de buletin?
Mulțumesc!
Dacă ai certificatul de naștere poți să-ți faci carte de identitate provizorie, are aceeași valoare. Diferența este doar la valabilitate: se eliberează pentru termen mai scurt, maxim un an, și este pe hârtie.
Îți mai trebuie 3 poze tip buletin, știu cei de la foto cum să ți le facă).

În afară de poze, certificat de naștere (original + copie) și cartea de identitate pe care o ai deja mai trebuie plătită o taxă de 1 leu la Impozite și taxe sau la ghișeu la Evidență - întreabă acolo unde se plătește.
Bună ziua. Să înțeleg că pot face asta fără să am nevoie de acord sau de semnătură ei?

Mulțumesc!

Emilika40 a scris:

Dacă ai certificatul de naștere poți să-ți faci carte de identitate provizorie, are aceeași valoare. Diferența este doar la valabilitate: se eliberează pentru termen mai scurt, maxim un an, și este pe hârtie.
Îți mai trebuie 3 poze tip buletin, știu cei de la foto cum să ți le facă).

În afară de poze, certificat de naștere (original + copie) și cartea de identitate pe care o ai deja mai trebuie plătită o taxă de 1 leu la Impozite și taxe sau la ghișeu la Evidență - întreabă acolo unde se plătește.

Am77, utilizator
Sunteți major. De ce ați avea nevoie de semnătura ei?
În plus, spuneți că aveți și un imobil moștenit. Aveți certificatul de moștenitor? Locuiți în acest imobil?

Am77 a scris:
... de aia le am spus .

Cui? V-a cerut cineva semnătura ei? De ce? Ce vi s-a spus, mai exact?
romascanu, moderator
La primărie, când am fost să întreb de actele necesare pentru generarea buletinului, mi s a spus că este nevoie și de semnătura tutorelui. Pe formular.
Da, am certificatul de moștenitor. Nu, este dat în chirie.

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Sunteți major. De ce ați avea nevoie de semnătura ei?
În plus, spuneți că aveți și un imobil moștenit. Aveți certificatul de moștenitor? Locuiți în acest imobil?

Am77 a scris:
... de aia le am spus .

Cui? V-a cerut cineva semnătura ei? De ce? Ce vi s-a spus, mai exact?

Nu in calitate de tutore aveți nevoie de semnătura mamei. Ca sunteți majora.
Ci în calitate de proprietar al imobilului, ca e de acord să va ia în spatiu.
Dacă refuza, apelați la o ruda sau la un prieten, dispus sa va în spatiu și sa va faceți buletin pe adresa respectiva.