Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract la agentia imobiliara vs. Notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract la agentia imobiliara vs. Notar

Buna!
As avea o intrebare in legatura cu efectuarea unui antecontract la achizitionarea unui apartament. Din cate am inteles, e posibil ca unele agentii imobiliare sa poata incheia un antecontract in locul notarului.
Cum as putea sa aflu daca agentia X presteaza si astfel de activitati de incheiere a unor antecontracte, fara sa necesite deplasarea la un notar?
P.S.: sunt putin sceptica in legatura cu asta. As prefera sa optez pentru un notar, mai degraba.
Multumesc.
Nicole05, utilizator
sunt agentii care lucreaza cu notariate, prin urmare antecontractul se va face la notar, dar mijlocit de agentie. daca agentia doar furnizeaza sabloane de contracte, veti incheia o intelegere sub semnatura privata. in ambele situatii, e de preferat sa va asigurati serviciile unui avocat specializat.
cel incheiat la agentia are valoarea unui inscris sub semnatura privata, e mai ieftin decat la notar si oriunde l-ati incheia, oricum va judecati daca nu se respecta.
doar cel incheiat la notar il puteti nota in cartea funciara, cred si in plus, constituie titlu executoriu.
la notar veti plati la valoarea avansului si mai platiti o data la valoarea apartamentului.