avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua ,va rog sa -mi spuneti ce inseamna angajat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua ,va rog sa -mi spuneti ce inseamna angajat freelancer,este ...

Buna ziua ,va rog sa -mi spuneti ce inseamna angajat freelancer,este vorba de o persoana care are PFA si poate fi angajat la la o societate SRL ?
Va multumesc.

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:26, 18 Octombrie 2021
Angajat freelancer , in opinia mea, inseamna angajarea unei persoane titular PFA cu contract individual de munca.

O persoană titulară a PFA poate cumula calitatea de persoană fizică autorizată cu cea de salariat al unei terțe persoane care funcționează atât în același domeniu, cât și într-un alt domeniu de activitate economică decât cel pentru care PFA este autorizată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa avas avas Buna ziua, Pot avea contract de prestari servicii cu un SRL , ca PFA , si sa fiu si angajat la acel SRL?Multumesc (vezi toată discuția)
Contract individual persoană fizică deținătoare de pfa Felix777 Felix777 Contract individual persoană fizică deținătoare de PFA. O persoană care are PFA, poate să facă în paralel contracte individuale ca și persoană ... (vezi toată discuția)
Diferenta intre persoana fizica autorizata si intreprindere individuala valdomate valdomate va rog sa-mi spuneti ,care e diferenta dintre pfa si intreprindere individuala! (vezi toată discuția)