Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contract individual persoană fizică deținătoare de ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contract individual persoană fizică deținătoare de PFA

Contract individual persoană fizică deținătoare de PFA.

O persoană care are PFA, poate să facă în paralel contracte individuale ca și persoană fizică cu o persoană juridică(domeniul e același ca și al PFA-ului)?
Felix777, utilizator
Codul muncii nu interzice sa aveti incheiate contracte individuale de munca cu diverse firme si firma proprie - PFA, II, SRL.
Poate exista un conflict de interese daca prestati aceeasi activitate, in paralel, reprezentand interesele proprii prin firma dvs. si respectiv interesele firmelor la care sunteti angajat cu CIM.
O persoană titulară a PFA poate cumula calitatea de persoană fizică autorizată cu cea de salariat al unei terțe persoane care funcționează atât în același domeniu, cât și într-un alt domeniu de activitate economică decât cel pentru care PFA este autorizată.
Buna ziua ,

Titularul persoanei fizice autorizate poate sa aiba calitatea de salariat, cele doua calitati pot coexista, nu se exclud reciproc.