Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reabilitarea de drept (cazier curat) dupa pedeapsa cu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Reabilitarea de drept (cazier curat) dupa pedeapsa cu suspendare si termen de supraveghere implinit

Buna ziua,
As dorii sa stiu dupa cat timp intervine abilitarea de drept (adica sa pot sa imi scot un cazier judiciar curat pentru angajare sau obtinerea unor atestatate etc.

Azi 18.10.2021 am incheiat perioada de supraveghere de 3 ani. (2018 - 2021).
Decizia penala de la curtea de apel a ramas definita in 18.10.2018 (fapta facuta in 2017).
In cazier spune asa :

Solicitantul este inscris in cazierul judicial cu urmatoarele date:
Condamna la 1 an inchisoare pentru savarsirea faptei prev. de art. 367 alin. 1 NCP si interdictia drepturilor prev. de art. 66 alin 1 lit. a NCP pe o perioada de 2 ani , art. 66 alin. 1 lit. b NCP pe o perioada de 2 ani. Condamna la 6 luni inchisoare pentru savarsirea faptei prev. de art. 16 alin. 1 Lg. 194/2011 , art. 35 alin. 1 NCP. Condamna la 6 luni inchisoare pentru savarsirea faptei prev. de art. 4 alin. 1 Lg. 143/2000 . Contopeste 1 an sporit cu 3 luni in final 1 an si 3 luni inchisoare cf. art. 91 NCP suspenda executarea pedepsei sub supraveghere - termen de incercare 3 ani cu aplic. ped. accesorie prev. de art. 66 alin 1 lit. a NCP , art. 66 alin. 1 lib b NCP si interdictia drepturilor prev. de art. 66 alin 1 lit. a NCP pe o perioada de 2 ani , art. 66 alin. 1 lit. b NCP pe o perioada de 2 ani. Aplica art. 93 alin. 2 lit. a NCP si art. 93 alin. 3 NCP , dispusa prin S.P. nr. XXX din 15.06.2018 nr. dosar XXXX/XX/2017 Tribunalul TIMIS def. prin D.P XXXX la 18.10.2018 Curtea de Apel Timisoara.

Asta este tot ceea ce scrie in cazie, in principiu am primit 1 an si 3 luni suspedare cu 3 ani sub supraveghere (termenul de 3 ani sub supraveghere implinit azi) si 2 ani interzicerea drepturilor etc..
Am si primit proces verbal de incheiere a supravegherii.

Intrebarea mea este cand pot avea si eu un cazier curat macar pentru angajare sau obtinerea unor atestate care cer cazierul curat ?

Rog sa raspunda doar cei care cunosc.
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua, conform art. 156 Cp, Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.
Potrivit art. 167 (4) În caz de suspendare sub supraveghere a executării pedepsei, termenul curge de la data împlinirii termenului de supraveghere.
Asadar, daca termenul de supraveghere s-a implinit azi, de exemplu, de astazi aveti de asteptat 3 ani pentru a fi reabilitat, cu conditia sa nu mai savarsiti o alta infractiune.