avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua! Va rog, daca exista un avocat dispus sa ma ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua! Va rog, daca exista un avocat dispus sa ma ajute cu ...

Buna ziua! Va rog, daca exista un avocat dispus sa ma ajute cu procedura curatarii unui cazier (din cate am citit in lege a intervenit reabilitarea de drept, insa cazierul meu tot cu mentiuni iese. In cazul acesta care e procedura?) si daca NU a intervenit reabilitarea de drept, care este procedura mai departe?
Daca este ceva de care ma pot ocupa chiar eu, e in regula, daca nu, as aprecia un ajutor contracost din partea unui avocat. (BUCURESTI). Las mai jos textul mentiunilor din cazier :

Condamna la 1 an inchisoare pt savarsirea faptei prevazute de art,336 alin 1 NCP cu aplicarea pedepsei accesorii prevazute de art.66 alin 1 lit. a NCP, art . 66 alin. 1 lit. b NCP si interdictia drepturilor prevazute de art. 66 alin. 1 lit. a NCP , art.66 alin.1 lit. b NCP pe o perioada de 1 ani. Condamna la 9 luni inchisoare pentru savarsirea faptei prevazute de art. 335 alin 2. NCP cu aplicarea pedepsei accesorii prevazute de art. 66 alin. 1 lit. a NCP , art.66 alin.1 lit b NCP si interdictia drepturilor prevazute de art.66 alin 1 lit. a NCP , art.66 alin 1 lit.b NCP pe o perioada de 1 ani conform art38 NCP , art.39 alin 1 lit. b NCP .
Executa 1 an si 3 luni inchisoare ecf. art.91 NCP suspenda executarea pedepsei sub supraveghere - termen de incercare 3 ani cu aplicarea pedepsei accesorii prevazute de art.66 alin 1 , lit a NCP, art.66 alin 1 , lit b NCP, si interdictia drepturilor prevazute de art, 66 alin 1 lit a NCP, art.66 alin 1 lit b, NCP pe o perioada 1 ani cu art.93 alin 1 lit a,b,c,d,e, alin 2 lit b NCP, si , in temeiul art. 93 alin 3 NCP , impune inculpatului sa presteze munca neremunerata in folosul comunitatii pe o perioada de 60 zile, cu art. 96, NCP, dispusa prin S.P, nr 11 din 10.01.2017, nr. dosar 15335/200/2016, Judecatoria BUZAU, definitiva prin NEAPELARE din 30.01.2017.
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 13:41, 1 Septembrie 2023
Regulamentul forumului interzice sa se faca recomandari.
Puteti accesa butonul "consultanti" si va alegeti persoana dorita care daca este disponibila, va poate reprezenta, contracost.
Ok mulțumesc și îmi cer scuze dacă postarea a încălcat vreo regula legata de acest aspect.

POPA GHEORGHE a scris:

Regulamentul forumului interzice sa se faca recomandari.
Puteti accesa butonul "consultanti" si va alegeti persoana dorita care daca este disponibila, va poate reprezenta, contracost.

In cazul in care nu a intervenit reabilitarea de drept se poate solicita reabilitarea pe cale judecatoreasca.
Buna ziua,

Puteti inainta o cerere, la Serviciul de Cazier judiciar, Statistica si Evidente Operative din cadrul IPJ , si, daca nici in urma acestei cerere cazierul nu este rectificat, adresati-va instantei de judecata, in vederea constarii reabilitarii de drept.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitarea de drept (cazier curat) dupa pedeapsa cu suspendare si termen de supraveghere implinit Anonim25x Anonim25x Buna ziua, As dorii sa stiu dupa cat timp intervine abilitarea de drept (adica sa pot sa imi scot un cazier judiciar curat pentru angajare sau obtinerea unor ... (vezi toată discuția)
Bună ziua , condamnat la 2 ani de închisoare cf.art.91 ncp ... Cllaudiia92 Cllaudiia92 Bună ziua , condamnat la 2 ani de închisoare cf.art.91 NCP suspenda executarea pedepsei sunt supraveghere termen de încarcerare 3 ani pentru săvârșirea ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! condamnat la 2 ani închisoare cf. art.91 ncp suspenda ... Iuliana Amira Iuliana Amira Bună ziua! Condamnat la 2 ani închisoare cf. Art.91 NCP suspenda executarea pedepsei sub supraveghere - termen de încercare 3 ani pt săvârșirea faptei ... (vezi toată discuția)