Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Modalitate plata concediu medical calculat gresit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Modalitate plata concediu medical calculat gresit

Buna ziua,
Cum se procedeaza in cazul in care concediul medical al unei persoane a fost calculat gresit (s-au dat bani mai putini) ,numarul de zile de concediu fiind de 200 ?
Ce demersuri trebuiesc facute si catre cine,pentru ca suma este destul de mare
si as vrea sa recuperez acesti bani.
Va multumesc!
se rectifica statul de salarii, se face declaratie rectificativa la sanatate (somaj, itm, cas - daca e cazul) si la declaratia 102 (la finante)=D>
mai adaug ca 102 se va rectifica cu declaratia 710. Sa fii contabil e un calvar ce-i drept
Se face stat de plata rectificativ si apoi se rectifica toate declaratiile salariale corespunzator noului fond de salarii si FNUASS,noilor contributii calculate .
cos55ap a scris:

mai adaug ca 102 se va rectifica cu declaratia 710. Sa fii contabil e un calvar ce-i drept

asa este, ideea era ce declaratie sa urmareasca pt modificari. nici nu se putea face altfel :P
Nu inteleg ce vreti sa spuneti prin "ideea era ce declaratie sa urmareasca pt modificari"