avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Modalitate plata concediu medical calculat gresit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Modalitate plata concediu medical calculat gresit

Buna ziua,
Cum se procedeaza in cazul in care concediul medical al unei persoane a fost calculat gresit (s-au dat bani mai putini) ,numarul de zile de concediu fiind de 200 ?
Ce demersuri trebuiesc facute si catre cine,pentru ca suma este destul de mare
si as vrea sa recuperez acesti bani.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 12:21, 14 Ianuarie 2010
se rectifica statul de salarii, se face declaratie rectificativa la sanatate (somaj, itm, cas - daca e cazul) si la declaratia 102 (la finante)=D>
mai adaug ca 102 se va rectifica cu declaratia 710. Sa fii contabil e un calvar ce-i drept
Se face stat de plata rectificativ si apoi se rectifica toate declaratiile salariale corespunzator noului fond de salarii si FNUASS,noilor contributii calculate .
cos55ap a scris:

mai adaug ca 102 se va rectifica cu declaratia 710. Sa fii contabil e un calvar ce-i drept


asa este, ideea era ce declaratie sa urmareasca pt modificari. nici nu se putea face altfel :P
Nu inteleg ce vreti sa spuneti prin "ideea era ce declaratie sa urmareasca pt modificari"

Alte discuții în legătură

Declaratia rectificativa 710 rodia rodia Daca din declaratia 102 pt. luna febr.2010 se rectifica prin 710 numai o singura contributie cum se va completa 710? Numai cu contributia rectificata sau cu ... (vezi toată discuția)
Rectificativa la d101 mioara2012 mioara2012 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o informatie pt care va multumesc anticipat. Am primit o adresa de la Finante in care sunt atentionata ca exista ... (vezi toată discuția)
Restituire sume concedii medicale MIRELAIONICA MIRELAIONICA Am de recuperat de la casa de sanatate 3 lei eu trebuiesa mai fac cerere la cjas sau se poate regla pe declaratia 102 de la finante mai trebuie sa anunt la ... (vezi toată discuția)