Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Rectificativa la D101
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Rectificativa la D101

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu o informatie pt care va multumesc anticipat.
Am primit o adresa de la Finante in care sunt atentionata ca exista neconcordante intre datele din bilantul aferent anului 2011 si D101 aferent lui 2011.
Am facut o alta D101 si am fost la finante. Acolo mi-au spus ca rectificativa pt D101 este 710. Am depus rectificativa zilele trecute 710. Astazi am vazut eroare: impozitul pe profit din D710 nu corespunde cu impozitul pe profit din D100 aferent lui dec. 2011.
Eu stiam ca rectificativa la D100 este D710. Acum, daca am folosit rectificativa D710 la D101, cum mai pot rectifica si D100 din dec. 2011?
Buna ziua,

Opinia mea este ca ati fost sfatuita in mod eronat, declaratia 101 se rectifica nu prin intermediul declaratiei 710, ci prin depunerea unui nou formular 101, cu bifarea casutei corespunzatoare declaratiei rectificative. La pagina 1 de la instructiunile aferente acestei declaratii veti gasi ceea ce am precizat mai sus. Accesand link-ul urmator veti putea vizualiza instructiunile respective.
[ link extern ]

Sunt totusi curios cum ati reusit sa utilizati declaratia 710 pentru a rectifica formularul 101.

Numai bine
Pe D710 am selectat impozit pe profit. Dupa aia am vazut eroarea cf. carora sumele din D710 nu corespund cu sumele din D100.
Multumesc f. mult. Sper sa descurc intr-un final aceste ite.
Daca au aparut erori, atunci declaratia 710 trimisa nu s-a inregistrat si ramane valid ce s-a declarat anterior, adica D100 aferenta lunii 12/2011.

Faceti D101 rectificativa si o transmiteti tinand cont de ce ati declarat prin D100 in anul 2011.