Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 100 gresita
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 100 gresita

daca am gresit D100 , am auzit ca nu mai trebuie sa depun rectificativa 710 , deoarece la 101 care nu este gresita se cumuleaza si platesc doar ce a mai ramas, este adevarat?
Sa inteleg ca e completata gresit rubrica pentru impozit pe profit? In mod normal, la impozit pe profit pentru declaratia 100 aferenta lunii decembrie trebuie trecut impozitul aferent trimestrului III sau nu se trece nimic in conditiile in care se definitiveaza calculul de impozit anual pana pe 15 feb (moment in care se depune declaratia 101).

Prin urmare, daca declaratia 100 e gresita, trebuie depusa rectificativa.

Laura
multumesc mult, in D100/dec.2008 nu am declarat nimic. Am inchis anul 2008 si depun declaratia 101/15.02.2009.Dar am gresit in septembrie D100 si am inteles ca daca in dec. 2008 nu declar nimic se cumuleaza imp. profit pe 2008 in D101 si voi plati doar diferenta. In D101 trebuie sa trec neaparat imp. profit declarat in D100/tot anul 2008 , NU??
daca exista concordanta intre ce e in contabilitate si ce e declarat in D100 la septembrie, puteti risca si sa regularizati o eventuala greseala de calcul odata cu calculul impozitului anual. asta nu inseamna ca un eventual control nu va va cere sa rectificati calculul gresit....cu atat mai mult daca cumva ati calculat si ati platit mai putin decat trebuia, caz in care se vor calcul si penalitati de intarziere pentru diferenta neplatita.

din punct de vedere fiscal, daca ati gresit la septembrie calcul trebuie depusa rectificativa...