avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Eroare completare declaratia 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Eroare completare declaratia 101

Buna ziua. Am depus declaratia 101 si mi-a dat eroare regula 46 :suma nu corespunde cu valoarea declarata anterioe in D100/D710 pentru cod impozit 103.
Va rog sa imi spuneti unde trebuie sa declar faptul ca am sponsorizat o organizatie non profit anul trecut? La randul 45.3? Iar Ia randul 47 ce trec? Va multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 25 Martie 2016
emaio, utilizator
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 14:45, 25 Martie 2016
Daca valoarea sponsorizarii se incadreaza in cele doua criterii(3 la mie din cifra de afaceri si 20% din impozitul pe profit datorat)se trece la rd.30 si la rd.47.1.
Intre timp vad ca ati modificat intrebarea. Va raspund si la prima parte.Verificati Declaratiile D100/710 din anul 2015.Prin aceste declaratii sau strecurat erori de declarare(ex.alt cod decat 103).
Da , am modificat-o in sensul ca uitasem sa specific acest lucru . Suma cu s-a facut sponsorizarea este de 2230 lei, iar 20% din impozit pe profit este 2354 si la 3 la mie din cifra de afaceri este 3390 lei. am trecu-o la randul 30 si la 47 dar primit aceasta eroare.
Ultima modificare: Vineri, 25 Martie 2016
emaio, utilizator
Am verificat si celelalte declaratii pe care le-am depus in 2015 si nu am nici o eroare privind sumele declarate.
Aveti grije si la codurile declarate.Sa nu fie eroare,in loc de cod 103,sa nu fie 105,102,etc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rectificativa la d101 mioara2012 mioara2012 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o informatie pt care va multumesc anticipat. Am primit o adresa de la Finante in care sunt atentionata ca exista ... (vezi toată discuția)
Articol referitor la sponsorizare CristiC1985 CristiC1985 Buna ziua, Imi poate explica cineva la ce se refera ultimul paragraf? \\"p) cheltuielile de sponsorizare şi/sau mecenat şi cheltuielile privind ... (vezi toată discuția)
Calcul sponsorizare icojoleanca icojoleanca Buna ziua, am o nelamurire legata de calculul impozitului in cazul in care se face o sponsorizare. Stiu ca exista legea 32/94 care se aplica in acest caz, insa ... (vezi toată discuția)