Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Eroare completare declaratia 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Eroare completare declaratia 101

Buna ziua. Am depus declaratia 101 si mi-a dat eroare regula 46 :suma nu corespunde cu valoarea declarata anterioe in D100/D710 pentru cod impozit 103.
Va rog sa imi spuneti unde trebuie sa declar faptul ca am sponsorizat o organizatie non profit anul trecut? La randul 45.3? Iar Ia randul 47 ce trec? Va multumesc.
emaio, utilizator
Daca valoarea sponsorizarii se incadreaza in cele doua criterii(3 la mie din cifra de afaceri si 20% din impozitul pe profit datorat)se trece la rd.30 si la rd.47.1.
Intre timp vad ca ati modificat intrebarea. Va raspund si la prima parte.Verificati Declaratiile D100/710 din anul 2015.Prin aceste declaratii sau strecurat erori de declarare(ex.alt cod decat 103).
Da , am modificat-o in sensul ca uitasem sa specific acest lucru . Suma cu s-a facut sponsorizarea este de 2230 lei, iar 20% din impozit pe profit este 2354 si la 3 la mie din cifra de afaceri este 3390 lei. am trecu-o la randul 30 si la 47 dar primit aceasta eroare.
emaio, utilizator
Am verificat si celelalte declaratii pe care le-am depus in 2015 si nu am nici o eroare privind sumele declarate.
Aveti grije si la codurile declarate.Sa nu fie eroare,in loc de cod 103,sa nu fie 105,102,etc