Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu de cotizare? Bărbat vârsta 51 ani si 2 luni ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu de cotizare? Bărbat vârsta 51 ani si 2 luni Stagiu de ...

Stagiu de cotizare?
Bărbat vârsta 51 ani si 2 luni
Stagiu de cotizare 32 ani si 5 luni si 19 zile.
Din acest stagiu 1 an este armata
Restul anilor sunt grupa 1 de munca 100% până în aprilie 2001 si ulterior specială, toti ani la Metrorex.
Deci practic am 31 ani si 5 luni de contrubutie efectivă
Pot iesi la pensie peste 10 luni la 52 ani sau sunt obligat să am 35 ani de contributie ?
Sunt penalizat cumva daca ies la anul cu 52 ani vârsta si stagiu de cotizare in grupa specială la Metrorex de 32 ani si 6 luni si un an armata ?
Ce avantaj am dacă mai stau 2 ani si 6 luni sa fac 35 ani de grupa specială?
Aveti un stagiu total de cotizare de peste 47 ani.
Asadar conditia de stagiu complet de cotizare de 35 de ani este indeplinita.
Daca veti mai lucra, veti mai castiga la pensie pentru acea perioada.
Problema care se pune este schimbarea intre timp a legislatiei..