avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu de cotizare? Bărbat vârsta 51 ani si 2 luni ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu de cotizare? Bărbat vârsta 51 ani si 2 luni Stagiu de ...

Stagiu de cotizare?
Bărbat vârsta 51 ani si 2 luni
Stagiu de cotizare 32 ani si 5 luni si 19 zile.
Din acest stagiu 1 an este armata
Restul anilor sunt grupa 1 de munca 100% până în aprilie 2001 si ulterior specială, toti ani la Metrorex.
Deci practic am 31 ani si 5 luni de contrubutie efectivă
Pot iesi la pensie peste 10 luni la 52 ani sau sunt obligat să am 35 ani de contributie ?
Sunt penalizat cumva daca ies la anul cu 52 ani vârsta si stagiu de cotizare in grupa specială la Metrorex de 32 ani si 6 luni si un an armata ?
Ce avantaj am dacă mai stau 2 ani si 6 luni sa fac 35 ani de grupa specială?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:41, 19 Octombrie 2021
Aveti un stagiu total de cotizare de peste 47 ani.
Asadar conditia de stagiu complet de cotizare de 35 de ani este indeplinita.
Daca veti mai lucra, veti mai castiga la pensie pentru acea perioada.
Problema care se pune este schimbarea intre timp a legislatiei..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grupa 1 din 1986 metrou, se aplica noua lege ? luc1kws luc1kws Buna ziua. Lucrez la metrou din 1986. Implinesc varsta de 52 de ani in septembrie. Nu am inca 35 de ani de cotizare. Pot iesi cu drepuri depline la pensie sau ... (vezi toată discuția)
Grupa i si ii de munca tiberiu1001 tiberiu1001 Buna ziua!, Am lucrat in grupa a-II-a si grupa I de munca 10 si respectiv 20 de ani in prima perioada am fost recrutat militar 1,5 ani. 1.Aceasta perioada de ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata iulianaLe iulianaLe g un raspuns urgent. barbat nascut 28.07.1956 cu 20 ani in gr a II a si 19 ani in rest (inclusiv stagiul militar) cand ar putea iesi la pensie? am inteles ca ... (vezi toată discuția)