Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Un asociat unic doreste sa"vanda" firma.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Un asociat unic doreste sa"vanda" firma.

Un asociat unic doreste sa "vanda" firma. Se face majorare capital social prin adaugare "cumparator" apoi cesiune parti sociale. Intrebarea este cum si ce documente se pot intocmi pentru suma ce o va primi in schimbul magazinului (marfa, dotari, etc)? Se inregistreaza in conta, cum?
gabimc, utilizator
Buna ziua, nu este nevoie sa faceti majorare de capital, conform noilor modificari cesiunea catre terti se face acum intr-o singura etapa si dureaza foarte putin, va complicati cu majorarea.
Intrebarea mea era mai mult pentru suma pe care o va primi cel care iese din firma pentru marfa, dotari magazin, etc. Se poate face un contract sau ceva asemanator intre cei doi? Sau cum s-ar putea proceda.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, nu este nevoie sa faceti majorare de capital, conform noilor modificari cesiunea catre terti se face acum intr-o singura etapa si dureaza foarte putin, va complicati cu majorarea.

daca va ganditi la sume, raspunsul e ca ele se negociaza.
daca e vorba si de inregistrari, avem stocul de marfa, care e evidentiat, sper, in contabilitate. cat despre magazin, vanzarea lui se face de catre proprietar (persoana fizica, srl, daca e introdus in capitalul social, etc.) pentru a doua parte consultati un expert contabil