Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... ÎI/PFA/SRL?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

ÎI/PFA/SRL?

Buna ziua. Vreau sa îmi deschid o firma de decorațiuni handmade. Am vorbit cu un jurist și el mi-a recomandat sa îmi fac întreprindere individuală. Am căutat foarte multe informații pe internet , și am văzut că în cazul Întreprinderilor individuale și PFA am de platit un impozit foarte mare la stat, in schimb contabilitatea este simplă și o pot deține singura, spre deosebire de SRL. Atunci care ar fi varianta mai convenabilă pentru mine?
Sa presupunem că câștig, de exemplu, 50000 de lei pe lună. Îmi iese mai ieftin sa fac contabilitatea la PFA singura și să plătesc impozit enorm la stat, sau îmi iese mai ieftin sa fac SRL unde plătesc un procent mai mic la stat și plus un salariu unui contabil. In care dintre cazuri venitul este mai mare? Poate cineva sa mă ajute, va rog frumos! Va voi fi foarte recunoscătoare!
Buna ziua,

Persoana Fizica Autorizata (PFA) se caracterizeaza prin urmatoatele aspecte:

Maxim 3 angajati;
Maxim 5 clase de activitati prevazute de codul CAEN;
Este organizata de o persoana fizica ce foloseste, de regula, forta sa de munca;
Costuri mici de infiintare si documente putine;
Nu necesita capital social;
Contabilitatea se tine in partida simpla si nu este obligatoriu sa existe un contabil autorizat;
16% impozit pe venit sau cota fixa;
Pentru eventualele datorii neplatite pot fi executate bunurile personale ale persoanei fizice;
Poti fi tratat ca PFA dependent daca lucrezi pentru un singur client si folosesti infrastructura acestuia;
Ai nevoie de acte care sa dovedeasca pregatirea in domeniul de activitate ales;
Creditele se acorda in functie de situatia financiara a persoanei fizice;
Numele PFA-ului se compune din numele titularului.
Intreprindere individuala (II)
Maxim 8 angajati;
Maxim 10 clase de activitati prevazute de codul CAEN;
Costuri reduse de infiintare;
Contabilitate simpla;
In cazul in care titularul persoana fizica decedeaza, activitatea poate fi 16% impozit pe venit sau cota fixa;
Ai nevoie de acte care sa dovedeasca pregatirea in domeniul de activitate ales;
Creditele se acorda in functie de situatia financiara a persoanei fizice;
Numele intreprinderii individuale se compune din numele intreprinzatorului.
Societate cu raspundere limitata (SRL)
Nu exista limitari in ceea ce priveste numarul de angajati sau codurile CAEN;
Obligatia constituirii capitalului social la infiintarea firmei;
Obligatia incheierii unui contract cu un contabil autorizat;
Costuri de infiintare mai mari;
Posibilitatea de a alege orice domeniu de activitate fara dovedirea pregatirii profesionale;
Flexibilitate mai mare pentru decontarea cheltuielilor si inregistrarea veniturilor;
3% impozit pe cifra de afaceri sau 1% in cazul in care firma are un salariat angajat cu norma intreaga;
Creditele se acorda in functie de activitatea firmei;
Intreprinzatorul poate alege orice nume pentru un SRL.

Despre intreprinderea individuala si PFA putem spune ca aduce dezavantaje viitorului antreprenor prin prisma raspunderii pentru obligatiile asumate in exploatarea intreprinderii economice respective cu bunurile din patrimoniu.

Daca acestea nu sunt suficiente, pot fi urmarite si celelalte bunuri ale persoanei fizice, spre deosebire de un SRL unde acesta nu raspunde decat in limita capitalului social depus.

Insa, cheltuielile de administrare ale unui SRL sunt mult mai ridicate decat in cazul celorlalte doua tipuri de entitati, asociatul nu poate beneficia de profitul obtinut decat prin distribuirea de dividende, care sunt impozitate, iar procesul de desfiintare este mult mai anevoios.

In concluzie, entitatea juridica sub care alegi sa-ti desfasori afacerea tine doar de preferintele tale. Este bine totusi sa tii minte ca PFA si intreprinderea individuala sunt mai usor de infiintat si adecvate pentru testarea ideii de afaceri pe piata, in timp ce un SRL poate fi creat mai degraba dupa ce ai observat ca obtii profit constant.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Va mulțumesc foarte mult!
Nu va uitati doar la impozitul pe care trebuie sa-l dati anual la stat. Mai sunt cheltuieli care apar in cazul ei SRL. Deci mergeti pe o intreprindere individuala.
Veti plati anual impozit pe venitul din activitati independente 10% aplicat la venitul anual net adica venitul anual brut incasat- cheltuielile deductibile anuale platite.
Separat, daca venitul anual net este peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie, veti mai plati contributia la sanatate 10% si contributia la pensie 25% aplicate doar la valoarea plafonului.