Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vaccinare obligatorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vaccinare obligatorie

Buna ziua ,am primit un mesaj de la serviciu care suna asa : Incepand cu data de 1 Noiembrie angajatii se pot prezenta la serviciu doar cu dovada vacinarii sau cu programare pentru vaccinare!!! Vreau sa stiu daca este legal si ce se poate face in cazul in care se incalca drepturile omului ?
Potrivit art.175 C.mun., angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.

Pana in prezent, nu exista text de lege ... in viitor vom vedea.
Si potrivit Constitutiei ? Dreptul la munca nu poate fi ingradit ? Cum interpretam asta ? Nicio lege nu este mai presus de Constitutia Romaniei ,nu?Poate daca revizuiesc Constitutia ,ceea ce in stare de urgenta nu se poate ! Cum interpretam legea deci ?
Nu va ingradeste nimeni dreptul la munca .... conditiile de angajare le stabileste un angajator.
Este ilegal. Daca nu va primeste faceti plangere la ITM
Nu exista baza legala acum. Urmariti paginile de facebook ale avocatilor Elena Radu si Toni Neacsu, unde constant se posteaza pe asa teme