Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie elev după 18 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie elev după 18 ani

Alocatie elev după 18 ani. Buna seara fiica mea a făcut 18 ani în Aprilie. În Iulie i s-a oprit alocatia, este octombrie, când va primi în continuare alocatia? Menționez ca pe timpul vacantei de vara nu a lucrat, deci a fost în vacanta, în Septembrie reluând cursurile liceului fără intrerupere. Are drept la alocatie și pe timpul vacantei? Când se reia plata acesteia va primi retroactiv ceva? Va mulțumesc!
PANITA ROXANA, utilizator
A depus actele pentru acordarea alocatiei?

Cererea se depune la unitățile de învățământ și este însoțită de copia actului de identitate și de adeverința eliberată de unitatea de învățământ, prin care se atestă faptul că urmează cursurile învățământului liceal sau profesional, că acestea sunt continuate fără întrerupere și că nu repetă anul școlar.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc, a fost și a depus la secretariat!