Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara. Daca nu vreau sa intru in concediu de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara. Daca nu vreau sa intru in concediu de crestere copil ...

Buna seara. Daca nu vreau sa intru in concediu de crestere copil pot brneficia de stimulentul de insertie in valoare de 1500 lei sau trebuie sa intru in concediu de crestere copil si sa renunt la aceasta indemnizatie pana cand face copilul 6 luni pentru a beneficia de stimulentul de insertie in valoare de 1500 lei? Va multumesc!
Puteti depune direct dosarul pentru stimulent ....astfel, persoanele care, în perioada în care sunt îndreptățite să beneficieze de concediul pentru creșterea copilului, obțin venituri supuse impozitului pe venit au dreptul la un stimulent de inserție în cuantum de 1.500 lei, dacă obțin venituri înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 6 luni, respectiv 1 an în cazul copilului cu dizabilități. Cuantumul de 1.500 lei se acordă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu dizabilități.
Cornel Vasile, Consilier juridic