Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Lucrez in domeniul alimentației publice, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Lucrez in domeniul alimentației publice, astfel că ...

Buna ziua.
Lucrez in domeniul alimentației publice, astfel că se lucrează în ture de 8 ore cu doua libere pe săptămână. In mod cert, nu se poate că weekendurile sa fie libere pentru toata lumea. Se dau 2 libere pe săptămână. Am nedumeriri legate de sărbătorile legale.
1. Daca sărbătoarea legală pica, de exemplu marți, angajatul este în liberul lui din acea săptămâna, va mai beneficia de inca o zi libera in următoarele 30 de zile?
2. Daca în aceeași zi de sărbătoare legală, care pica marți, angajatul este la munca, din cate am înțeles, are dreptul la o zi libera in următoarele 30 de zile?
3. Daca ziua de sărbătoare legală pica de data asta sâmbătă, iar angajatul este la munca in acea zi, dar a beneficiat în săptămâna aceea de cele doua libere, mai are dreptul la inca un liber in săptămâna aceea?
Va mulțumesc!
Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala salariatul beneficiaza de compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.

Daca ziua de sarbatoare legala coincide cu o zi de repaus sapatamanal, in tacerea legii si potrivit practicii uzitate, se acorda numai o singura zi ,nu doua.

3. Raspunsul este da.