Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua. Nu am mai platit din 2007/2008 un contract ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua. Nu am mai platit din 2007/2008 un contract cu vodafone ...

Buna ziua. Nu am mai platit din 2007/2008 un contract cu vodafone pentru servicii fixe si TV deoarece m-am mutat si am lasat noului chirias. Dar mentionez ca erau pe numele meu. Nici nu mai stiu daca ei locuiesc sau nu acolo. Intrebarea mea este daca ma poate obliga firma de recuperare(in calitate de mandatar) sa platesc restanta acumulata de atatia ani. Mentionez ca nu am mai platiti nici macar o rata din 2007 /2008. Nu se prescrie?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Ba se prescrie dar prescrierea nu intra in vigoare din oficiu, trebuie invocata in instanta.
Pana atunci nu accepta discutia cu cei de la firma de recuperare, nu semna nimic si daca primesti vreun mesaj de poprire/chemare in instanta... consulta un avocat si invoca prescriptia.