Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... baiatul meu are 41 de ani a lucrat in UE pana in 2020 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

baiatul meu are 41 de ani a lucrat in UE pana in 2020 cand a ...

baiatul meu are 41 de ani a lucrat in UE pana in 2020 cand a venit acasa pt ca nu mai poate lucra ca este bolnav nu este casatorit deci nu este ,,parinte,,eu sunt asigurata intrebarea mea este il pot trece coasigurat pe asigurarea mea?
De pe site-ul CNAS :
Cine poate deveni coasigurat în sistemul de sănătate?
Soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate pot fi coasiguraţii acestora. În această calitate, nu plătesc contribuţie de sănătate, dar beneficiază de servicii medicale în sistemul de asigurări de sănătate.