Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Am fost angajat la o firma care a intrat in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Am fost angajat la o firma care a intrat in insolventa. ...

Buna ziua.
Am fost angajat la o firma care a intrat in insolventa.
Am intrat in pesionare medicala cu grad de handicap 2 in urma unui infart miocardic.
Firma mi-a platit 3 luni de medical restul de 4 refuzadu-le..
ce trbuie sa fac pentru a intra in posesi banilor cuveniti?
marianzagalca, utilizator
1. Pentru neplata concediului medical de catre angajator , va puteti adresa Casei de asigurari de sanatate

Art. 47 OUG nr.158/2005
.....
(2) Constituie contravenții faptele săvârșite prin încălcarea obligațiilor prevăzute la art. 36 alin. (3), refuzul nejustificat de plată a indemnizațiilor și/sau calculul și plata eronată a indemnizațiilor, precum și încălcarea obligațiilor prevăzute la art. 36^1 lit. b).
....

Art. 48
(1) Contravențiile prevăzute la art. 47 se sancționează după cum urmează:
a) cele prevăzute la alin. (1) și (2), cu amendă de la 2.500 lei la 5.000 lei;
......

Art. 49
Constatarea contraventiilor prevazute la art. 47 şi aplicarea amenzilor corespunzatoare se fac de către organele de control ale CNAS şi ale caselor de asigurări de sănătate.

2. De asemenea, pentru neplata concediilor medicale aveti posibilitatea de a actiona in instanta angajatorul, astfel incat acesta sa fie obligat la plata acestora.
Actiunea se va depune la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca si este scutita de plata taxelor judiciare.
Insa daca firma este in insolventa , actiunea se va suspenda.