Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Conform legii 221 din iulie 2021, angajatii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Conform legii 221 din iulie 2021, angajatii isi pot ...

Buna ziua,
Conform legii 221 din iulie 2021, angajatii isi pot lua cate o zi libera platita pentru fiecare doza de vaccin. Avem angajati care isi programeaza vaccinul in weekend si considera sa isi ia zilele libere peste cateva luni, consecutiv pentru fiecare doza de vaccin (2 zile de concediu in cuantumul celor 2 doze de vaccin).
Legea nu specifica foarte clar in cat timp poate fi acordata, iar intrebarea e: angajatorul poate printr-un regulament intern sa propuna un interval de timp in care poate fi luata dupa efectuarea vaccinului? Multumesc
In opinia mea, angajatorul poate printr-un regulament intern sa propuna un interval de timp in care poate fi luata acea zi dupa efectuarea vaccinului.