avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 279 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... bransament comun gaze
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

bransament comun gaze

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie si as aprecia foarte mult opinia dvs,
Locuiesc intr-o zona de case - strada privata.
Bransamentul la gase e individual la fiecare casa. Eu am cumparat casa de 2 ani de zile, deci de 2 ani sunt bransata la reteaua de gaze. Dezvoltatorul a mai construit o casa langa mine, iar astazi m-am trezit ca lor le-a facut "bransament comun" pe teava mea. Mentionez ca este teava care vine din conducta principala si intra in contorul de gaze. Lucru care nu mi se pare ok. Debitul si presiunea cu siguranta vor fi afectate.
Nu trebuia si acordul meu? pentru acest bransament
Mentionez faptul ca sunt contoare separate.
Ultima modificare: Joi, 28 Octombrie 2021
Edna07, utilizator
Cel mai recent răspuns: Edna07 , utilizator 21:33, 28 Octombrie 2021
Daca bransamentul la restul caselor este individual, ar trebui sa contactati dezvoltatorul pentru clarificari
Evident daca pe aceiasi instalatie a bransat 2 consumatori ,presiunea va fi micsorata
Legal,trebuia acordul dv
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Extindere retea de gaz FFMI FFMI In urma cu 7 ani am adus teava de gaz pe strada noastra impreuna cu 5 vecini. Am platit unei firme care se ocupa de extinderea retelelor de gaz. Acum s-au mai ... (vezi toată discuția)
Cota parte bransament gaze pentru contoar pasant niccostea niccostea Stam la casa si in 2008 ne-am bransat la teava de gaze din cartier, am despagubit asociatia de propietari care a tras teava initiala pana in zona cu suma de ... (vezi toată discuția)
Aprobare bransament teava gaz comanmari comanmari Buna seara, Ma puteti lamuri si pe mine ce trebuie sa fac in conditiile in care unul din vecini cu care nu se poate discuta omeneste nu vrea sa-mi dea acordul ... (vezi toată discuția)