Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Am o firma care este neplătitoare de tva.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Am o firma care este neplătitoare de tva.

Bună ziua. Am o firma care este neplătitoare de tva. Proprietarii spațiului unde îmi desfășor activitatea îmi vor emite facturile aferente utilităților (gaze, apa, curent). Aceștia fiind plătitori de tva îmi vor emite facturile cu tva, însă îmi vor emite factura cu suma aferenta facturilor de consum. Ma afectează în vreun fel faptul ca îmi emit facturile cu tva, firma mea nefiind plătitoare. Proprietarii mi-au spus ca ar fi în dezavantajul lor sa emită facturi către mine fără tva. Pe mine ma afectează în vreun fel? Mulțumesc.
george-neagu, moderator
Buna ziua,

In masura in care refactureaza cheltuieli aferente consumului trebuie sa aplice cota de tva cu care a primit facturile de gaze, apa, curent de la furnizor.

Doar chiria va poate factura fara tva.