Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Se declara sau nu furnizorul in D390?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Se declara sau nu furnizorul in D390?

Buna ziua,

Am urmatoarea speta si solicit o parere:

Am primit marfa din Coreea de Sud, avem DVI, nu s-a platit TVA, sunt produse Covid scutite de taxa, ia factura, aferenta marfii, este de la un furnizor din UE.
La inregistrarea facturii, vom folosi taxa - scutit de taxa. Intrebarea este daca se declara sau nu furnizorul in D390, avand in vedere ca nu este o achizitie UE?
george-neagu, moderator
Factura, fiind de la un furnizor din UE, se declara în D390.