Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Suntem obligati sa ne inregistram in Registrul ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Suntem obligati sa ne inregistram in Registrul operatorilor RO e-FACTURA?

buna ziua,
Referitot la ord ANAF 1713/2021,suntem obligati sa ne inregistram in Registrul operatorilor RO e-FACTURA?
Precizez ca suntem societate com cu capital privat.
va multumesc!
george-neagu, moderator
Sistemul e-Factura este optional atat in relatia B2G ( firma - institutie publica ) cat si in relatia B2B ( firma - firma)

OUG 120/2021
Secţiunea a 4-a Facturarea electronică în relația B2B
Articolul 10
(1) În relația comercială B2B emitentul facturii electronice poate opta pentru transmiterea acesteia către destinatar utilizând sistemul național privind factura electronică RO e-Factura cu respectarea prevederilor art. 4 alin. (1).
(2) În situația în care emitentul facturii electronice optează pentru transmiterea acesteia în sistemul național privind factura electronică RO e-Factura, acesta este obligat să fie înregistrat în Registrul operatorilor care au optat pentru utilizarea sistemului național privind factura electronică RO e-Factura, denumit în continuare Registrul RO e-Factura.

(3) Operatorul economic care a optat pentru utilizarea sistemului național privind factura electronică RO e-Factura este înscris în Registrul RO e-Factura începând cu data de 1 a lunii următoare exercitării opțiunii. De la momentul înscrierii în Registrul RO e-Factura, emitentul dobândește și calitatea de destinatar.
(4) În vederea utilizării sistemului național privind factura electronică RO e-Factura, emitentul și destinatarul trebuie să fie înregistrați în Registrul RO e-Factura.
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal