Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Buna ziua , Suntem o societate de prestari servicii ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Buna ziua , Suntem o societate de prestari servicii care avem ...

Buna ziua ,
Suntem o societate de prestari servicii care avem si colaborari cu institutii ale statului (Primarii, Administratii) , dintr-o eroare de interpretare a legii am depus formularul 084, problema noastra este ca acum nu stim exact ce trebuie sa transmitem acum in registru , transmitem toate facturile indiferent daca colaboratorul nostru este sau nu inregistrat in registrul RO E-Factura ? Sau doar acele facturi pentru care este si beneficiarul inregistrat in registru ?
transmiteti doar acele facturi catre firme B2B pt bunuri cu risc fiscal ridicat indiferent ca acei clienti sunt inregistrati in sistem sau nu .

De asemenea in relatia B2G cu institutii de stat transmiteti in SPV toate facturile de livrari de bunuri sau prestari de servicii.