Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucrez două zile (22 h) cu una liberă , salariul net ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucrez două zile (22 h) cu una liberă , salariul net este de ...

Lucrez două zile (22 h) cu una liberă , salariul net este de 2500 , patronul a spus că doar așa ies bine la ore , îmi puteți spune daca este ok cu acest program ?
Am calculat pentru 3 săptămîni pentru a crea un caz similar cu al dumneavoastră.

În cazul unui program cu normă întreagă 8 ore pe zi, 5 zile pe săptămînă, gradul de ocupare este de 120 : 504 = 0,24.

În cazul unui program cu normă întreagă 8 ore pe zi, 5 zile pe săptămînă și cu încă maxim 8 ore suplimentare permise de lege gradul de ocupare este de 144 : 504 = 0,29.

În cazul dumneavoastră gradul de ocupare este 154 : 504 = 0,31. Deci, programul depășește maximul stabilit de Codul muncii. In plus, trebuie să se asigure și repausul săptămînal de minim 48 ore.

Daca după două ture, a treia ar avea două zile libere, totul ar fi in limitele legii.

În c .i.m. care este durata timpului de munca?