Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Respingere cerere pensie MAI
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Respingere cerere pensie MAI

Bună ziua
Soțul meu a fost angajat în luna mai 1992, ca militar angajat pe baza de contract la jandarmerie,apoi anul 2001 ,a fost transferat în interes de serviciu la Poliția de frontieră Caraș Severin că polițist de frontieră pe baza de contract. În decembrie 2004,i s-a făcut rău în timpul serviciului, și a fost internat de urgență la Spitalul militar Timișoara, unde a fost diagnosticat cu cancer , mai exact Limfom Hodgkin. În urma investigațiilor efectuate i s-a descoperit o tumoră gigantică ,care a făcut-o din cauza stației de emisie-receptie. Comisia medico-militară a stabilit că boala a survenit în timpul și din cauza îndeplinirii serviciului ,iar timp de 1 an a fost în concediu medical. La sfârșitul lunii ianuarie 2006, Spitalul militar Timișoara l-a declart inapt pentru munca in poliție și a decis să fie trecut în rezervă,acordându-i pensie de invaliditate gradul II. Această decizie nu a fost pusă în practică deoarece cel de la IJPF Caraș Severin i-a încheiat contractul de muncă pe motive medicale,printr-un D,Z,U ,dat în data de 01.02.2006. În urma procesului deschis în instanță, prin care am cerut anularea deciziei și obligarea IJPF-ului Oravița la întocmirea și trimiterea dosarului de pensionare la Casa de pensii militare, instanța a hotărât anularea deciziei și implicit repunerea în drepturi de la data de 01.02.2006 până la primirea deciziei de pensie militară,precum și o despăgubire cu suma soldelor lunare pe care acesta nu le-a încasat începând cu luna februarie.Casa de pensii a respins mai întâi dosarul de pensionare ( 27.09.2006), fiind obligați să ne adresăm din nou instanței de judecată. Cu greu,în 27.09.2007 , a fost emisă decizia de pensie de invaliditate gradul II pentru un an de zile (pentru perioada 27.09.2006-27.09.2007 ,cu începere de la data de 17.02.2008 cu mențiunea că aceasta a fost emisă în baza unei sentințe civile. Înainte de expirarea termenului, soțul meu s-a prezentat la Comisia Medico-militară de la Cluj pentru reevauluare , care în urma analizelor și investigațiilor făcute în cele trei zile cât a fost internat la Spitalul Militar Cluj au decis prelungirea pensiei de invaliditate pentru încă un an de zile. Decizia de revizuire a fost trimisă de către Comisia Medico-militară la casa de pensii, dar nu am mai primit nici un răspuns de acolo, nici decizie de respingere și nici decizie de încetare a pensiei care se afla in plata..Anul aceasta, La îndemnul celor de la IJPF Caraș Severin am depus în luna iunie actele necesare pensiei de serviciu, iar după 4 luni i-a venit din nou decizie de respingere,în baza articolelor 19 respectiv 21 din legea 223/2015,care prevăd că trebuie să aibă o vechime efectivă de 25 ani și 15 ani in serviciu. . Studiind buletinul de calcul am observat faptul că la vechimea în serviciu erau calculați doar 14ani,18luni și 27 zile, deoarece perioada 01.2006-26.09.2006 nu a fost luată în considerare,deși i s-au plătit contribuțiile sociale,iar vechimea civila i-au luat în considerare doar anii din perioada de dinaintea angajării in M.A.I. deși soțul a lucrat pe lângă cei 3 ani,1 luna și 15 zile care sunt trecuți pe buletinul de calcul, încă 13 ani.Conform legii avem dreptul la 30 de zile pentru a contesta decizia de respingere.Vă rog să mă îndrumați ce putem face pentru a putea beneficia de pensie. Va mulțumesc!
Marilena Baiko, utilizator