Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis care urmeaza sa expire
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis care urmeaza sa expire

Din neatentia mea am vazut ca imi expira permisul pe 25 noiembrie problema mea e ca am incercat sa ma programez dar abia pe 16 decembrie sunt locuri libere la drpciv.
Intrebarea mea daca mai e valabila sau se respecta acea lege legata de prelungirea actelor expirate cu 90 de zile in starea de alerta si daca as putea sa merg cu permisul expirat pana pe data de 16 decembrie. Multumesc si o zi buna.
Legea 55 din 2020 este in vigoare. Articolul 4 alin. 5 este cel care spune ca pe toata perioada starii de alerta si 90 de zile dupa, documentele emise de autoritatile publice sunt inca valabile. Puteti circula.
[ link extern ]