avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... beneficiez de somaj daca-mi dau demisia?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

beneficiez de somaj daca-mi dau demisia?

am mers astazi la munca si inpreuna cu 3 colegi de ai mei nea zis conducerea ca sa semnam demisia...am intrebat asa din senin fara nici un motiv..ei au zis ca nu mai au nevoie de noi.dar au angajat alti in locul nostru a fost ceva rapid care sa intamplat in cateva ore.acum io intreb oare pot benificia de somaj cat imi voi cauta de munca (mentionez ca au zis ca somaj nu vor sa ne dea. nici preaviz)ce e de facut?
Cel mai recent răspuns: Ceclan Daniel , Consilier juridic 12:49, 12 Ianuarie 2010
Ce perioada ati muncit la firma respectiva ? Bineinteles ca beneficiati de somaj , asta dupa ce patronul va elibereaza cartea de munca cu care mergeti la Agentia fortelor de munca pt a beneficia de somaj !
un an de zile.. nus cum sa procedez pt ca ma ameninta cu litera a ca imi desface contractul de munca
1. Consultati un avocat pe dreptul muncii care va poate ajuta.
2. V-am raspuns si pe mesaj privat la intrebarea dvs.
Multumesc mult. am sa merg maine la itm sa vad ce pot face in prealabil
bandytmatei a scris:

am mers astazi la munca si inpreuna cu 3 colegi de ai mei nea zis conducerea ca sa semnam demisia...am intrebat asa din senin fara nici un motiv..ei au zis ca nu mai au nevoie de noi.dar au angajat alti in locul nostru a fost ceva rapid care sa intamplat in cateva ore.acum io intreb oare pot benificia de somaj cat imi voi cauta de munca (mentionez ca au zis ca somaj nu vor sa ne dea. nici preaviz)ce e de facut?



trebuie anulata demisia, intrucat ati fost constrans ... altfel nu aveti nici o sansa la somaj :((

Alte discuții în legătură

Cum aș putea să scap din necazul ăsta? sunt nevinovat Avocat1234 Avocat1234 Buna seara am si io intrebare va rog sa ma ajutati.intro seara am fost sami iau prietena de acasa sa vina la mn sa dormim inpreuna pt ca de fimineata sa plecam ... (vezi toată discuția)
Probleme cu angajatorul rodipet stolnicu stolnicu Buna ziua,am lucrat la o firma \"renumita\" de distributie presa ca si agent comercial,de mai bine de 2 ani firma nu mi-a platit salariul la data de 10 conf. ... (vezi toată discuția)
Conflict munca dany.ctyn dany.ctyn Daca patronul refuza sa-mi scrie un preaviz si sa-mi ofere decizia de concediere cu art.65 in cazul desfintarii firmei in care lucrez si nu i-a nici o masura ... (vezi toată discuția)