avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Plată cont IBAN eronat, încasare necuvenită
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Plată cont IBAN eronat, încasare necuvenită

Plată cont IBAN eronat, încasare necuvenită

Am cumpărat un produs iar ulterior l-am returnat.
In momentul în care am dat IBAN-ul , nu știu cum de am făcut dar am dat pe cel al unei alte persoane , către care făcusem o plată mai demult.
Am așteptat să vină plata, evident că nu venit în contul meu, m-am interesat la firma și mi-au comunicat că ei au efectuat plata in contul indicat în mod eronat de mine .
Mi-am dat ulterior seama al cărei persoane era IBAN-ul și am contactat-o , dar aceasta nu recunoaște că a primit o sumă de bani necuvenită și refuză să se ducă la bancă pentru extras că nu are timp iar pe aplicația on-line pe care o are nu ar știi să se uite de extras, cu toate că i-am explicat că are această posibilitate facilă, eu având culmea aceeași aplicație.

Ce pași credeți că ar trebui să fac in continuare?
Ultima modificare: Joi, 11 Noiembrie 2021
Whybal, utilizator
Cel mai recent răspuns: Whybal , utilizator 11:10, 12 Noiembrie 2021
~ Conținut șters la cerere ~
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Plangere penala in baza Art 243 Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor | Codul Penal - Parte integrantă din Lege 286/2009
(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mulțumesc frumos Petru.
Mă gândisem și eu să fac plângere penala dar nu știam baza legală, oricum nu am făcut niciodată așa ceva

petrucelmare a scris:

Plangere penala in baza Art 243 Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor | Codul Penal - Parte integrantă din Lege 286/2009
(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iban gresit 100sag 100sag Salut. ACum vreo câteva luni am făcut o tranzacție prin home bank in valoare de 1000 de euro..dar am greșit iban.numele si adresa sunt corecte.am sunat la ... (vezi toată discuția)
Transfer bancar greșit, sumă nerestituită. consecințe BogdanNeculai BogdanNeculai Buna ziua, In data de 20 decembrie am primit 2 sume de bani, ambele cu iban corect dar nume necorescpunzator. Prima cuvenita, a doua necuvenita. La ... (vezi toată discuția)
Am o asigurare internațională. IlieAlex IlieAlex Bună ziua, Am o asigurare internațională, care mi-a făcut în decembrie anul trecut un decont greșit, adică în loc de 7000 lei au depus 7000 euro. Eu ... (vezi toată discuția)