Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Buna ziua, As avea o intrebare ce are in focus GDPR. ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Buna ziua, As avea o intrebare ce are in focus GDPR. Persoanele ...

Buna ziua,

As avea o intrebare ce are in focus GDPR. Persoanele care au profil de Linkedin si isi lasa vizibile datele de contact, se poate intelege ca e un acord tacit si nu ar trebui sa le mai cerem in scris acordul?

RamonaBG a scris:

Buna ziua,

As avea o intrebare ce are in focus GDPR. Persoanele care au profil de Linkedin si isi lasa vizibile datele de contact, se poate intelege ca e un acord tacit si nu ar trebui sa le mai cerem in scris acordul?

Buna ziua,

In ce scop doriti sa utilizati datele lor personale? Nu putem prezuma un acord,consimtamantul trebuie sa fie unul informat,specific si liber exprimat.
Lucrez in zona de recrutare si Linkedin-ul este sursa mea de candidati pe care ii pastrez ulterior si intr-o baza de date pentru a avea un istoric, insa am candidati care imi raspund si candidati care nu imi raspund. Dar sa inteleg ca indiferent de situatie trebuie sa am consimtamantul lor. Trebuie oare sa fie in scris?
Platforma Linkedin si-a pus de mult problema asta, asa ca: cititi termenii de serviciu si in dubiu cereti permisiunea administratorilor platformei.