avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Buna ziua, As avea o intrebare ce are in focus GDPR. ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Buna ziua, As avea o intrebare ce are in focus GDPR. Persoanele ...

Buna ziua,

As avea o intrebare ce are in focus GDPR. Persoanele care au profil de Linkedin si isi lasa vizibile datele de contact, se poate intelege ca e un acord tacit si nu ar trebui sa le mai cerem in scris acordul?
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 07:24, 19 Noiembrie 2021


RamonaBG a scris:

Buna ziua,

As avea o intrebare ce are in focus GDPR. Persoanele care au profil de Linkedin si isi lasa vizibile datele de contact, se poate intelege ca e un acord tacit si nu ar trebui sa le mai cerem in scris acordul?

Buna ziua,

In ce scop doriti sa utilizati datele lor personale? Nu putem prezuma un acord,consimtamantul trebuie sa fie unul informat,specific si liber exprimat.
Lucrez in zona de recrutare si Linkedin-ul este sursa mea de candidati pe care ii pastrez ulterior si intr-o baza de date pentru a avea un istoric, insa am candidati care imi raspund si candidati care nu imi raspund. Dar sa inteleg ca indiferent de situatie trebuie sa am consimtamantul lor. Trebuie oare sa fie in scris?
Platforma Linkedin si-a pus de mult problema asta, asa ca: cititi termenii de serviciu si in dubiu cereti permisiunea administratorilor platformei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legislatie internet radumir radumir Buna ziua, Situatia este in felul urmator : exista un blog functional. Posturile sunt compuse din informatii si poze preluate de pe site-uri de ... (vezi toată discuția)
Cum se aplică protecția datelor personale forumurilor din românia? EG_2018 EG_2018 Buna ziua, Mentionez ca ma refer la forumurile bazate doar pe socializare, nu la cele de nisa (evident si acesta este un forum). Prin crearea unei aparente ... (vezi toată discuția)
Inchiriere ContSters48919 ContSters48919 Se poate inchiria o casa nelocuita si fara acordul celorlalti copropietari? Dar daca acestia nu sunt in tara de mai multa vreme si nu li se mai cunoaste ... (vezi toată discuția)