Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... contestarea deciziei de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

contestarea deciziei de pensie

cum pot depune o contestatie pentru recalcularea pensiei?
Trebuie sa o introduceti la tribunal in termen de 60 de zile de la primirea deciziei de pensionare. Va trebui verificata grila de calcul si sa solicitati de la Casa de Pensii calculul efectuat de ei si apoi sa refaceti calculele dvs conform legii
andon oana-elena a scris:

cum pot depune o contestatie pentru recalcularea pensiei?

Ce vreti sa intrebati, de fapt? O contestatie se introduce la tribunal, in termen de 45 de la comunicarea deciziei de pensie si este scutita de plata taxei de timbru si a timbrului judiciar.

Art. 87 - Legea nr. 19/2000
Decizia emisă în condiţiile art. 86 alin. (1) poate fi contestată la instanţa
judecătorească competentă în a cărei rază teritorială se află domiciliul asiguratului, în termen de 45 de zile de la comunicare.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea