Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... parcarile subterane se cuprind in CPI? plata ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

parcarile subterane se cuprind in CPI? plata consumului electric aferent spatiul din subsol se plateste la comun daca nu exista contor separat?

buna seara, intr-un ansamblu nou de apartamente cu spatii de parcare in subsol ce apartin unui anumit nr,de proprietari, cu cadastru si cuprinse in contractul de vanzare cumparare, cum se calculeaza CPI? Mentionez ca si ceilalti proprietari au parcari supraterane, dar care nu sunt cuprinse in cadastru cu nr.de parcare, ci doar pe baza de un tabel. In alta ordine de idei, este corect ca, propr,care nu detin locuri de parcare in subsol, sa plateasca energia electrica la comun, ptr ca nu exista contor separat ptr consumul aferent subsolului si a usii de garaj care se actioneaza pe baza curentului electric. Multumesc!
Pentru a nu mai exista discutii si pentru corectitudinea impartirii sumelor aferente energiei electrice consumate, puteti propune in AG oportunitatea montajului unui contor pasant.
Si daca nu sunt de acord cu aceasta propunere, care este următorul demers de urmat?