Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de odihnă în funcție de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de odihnă în funcție de vechime

Am un coleg cadru militar care a lucrat 10 în civilie și are 1 an vechime ca militar.
La stabilirea numărului de zile de concediului de odihnă la militari este specificat termenul "vechime în serviciu " nu în muncă. Este o diferenta între cele 2 expresii în acest caz? Se poate cumula vechimea în civilie cu cea din sistemul militar la calculul concediului de odihnă?
Iuliaman89, utilizator
Este o diferenta între cele 2 expresii în acest caz.

Vechimea în serviciu ce se ia în considerare la determinarea concediului de odihnă este aceea pe care ofiţerii, maistrii militari şi subofiterii o împlinesc în cursul anului calendaristic pentru care li se acordă concediul şi se stabileşte potrivit legii pensiilor militare.

Sa înțeleg că, colegul, cu o vechime în armată de 1 an, beneficiază doar de 32 de zile calendaristice, concediu de odihnă, nu de 38 de zile?

Cornel Vasile a scris:

Este o diferenta între cele 2 expresii în acest caz.

Vechimea în serviciu ce se ia în considerare la determinarea concediului de odihnă este aceea pe care ofiţerii, maistrii militari şi subofiterii o împlinesc în cursul anului calendaristic pentru care li se acordă concediul şi se stabileşte potrivit legii pensiilor militare.

Într-adevăr, cei cu o vechime în serviciu de pînă la 10 ani beneficiază de 32 de zile calendaristice de CO.