Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declarare punct de lucru la ANAF.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declarare punct de lucru la ANAF.

Buna ziua

O societate comerciala cu sediul social in Vaslui, deschide un punct de lucru in Iasi. Intrebarea mea este unde se declara punctul de lucru la ANAF in Vaslui sau ANAF Iasi?
Ce declaratii trebuie depuse , termen si unde anume?
Multumesc
george-neagu, moderator
La ANAF Vaslui daca vor fi sub 5 salariati acolo. Depuneti Declaratia 061 -Declarație privind sediile secundare (OPANAF 3725/2017). link aici : [ link extern ]
Codul de procedura fiscala : "
ART. 85 Declararea filialelor și sediilor secundare

(1) Contribuabilul/Plătitorul are obligaţia de a declara organului fiscal central, înfiinţarea de sedii secundare, în termen de 30 de zile de la:

a) data înregistrării/menţionării acestora la registrul comerţului sau în alte registre în care a fost înregistrată entitatea care le-a înfiinţat; "

La ANAF Iasi daca veti avea peste 5 salariati inclusiv. Declaratia 060 in 30 zile - link aici [ link extern ]
multumesc ...o sa fie sub 5 salariati la punctul de lucru din Iasi....sa inteleg ca trebuie inregistrata la ANAF Iasi Declaratia 061? dar in cazul in care firma nu are deocamdata nici un salariat la punctul de lucru din Iasi, mai trebuie sa depuna declaratii?

multumesc
ionela11, utilizator
Am zis ANAF Vaslui dacă are între 0 si 4 salariați. Declaratia 061. De la 5 în sus la ANAF Iași declaratia 060.
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal
multumesc