Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere

Buna ziua!!!Vreau sa cumpar un teren de la o persoana oarecare pe.numele fiicei mele.(Eu voi plati)
Acolo vom construi o casa in care vom locui toti 3 ,eu ,sotia si fiica.
Problema este ca nu vreau sa poata vinde terenul sau casa pe care o vom.construi(fara acordul meu sau al sotiei) decat dupa moartea noastra.Este posibila stipularea unei clauze in acest sens??Adica vreau sa i ramana ei terenul si casa viitoare si sa faca ce vrea dar dupa moartea noastra,Nu vreau sa i cumpar teren si sa i fac casa si dupa ce se casatoreste sa ma dea afara.Problema este ca nu i vamd eu terenul ci o terta persoana.
tanase_78, utilizator
În prima faza cumpărați doar dvs si soția.
Construiți casa tot dvs, obțineți autorizație de construire și după ce va reactualizati documentația cadastrala și va intabulati casa, puteți încheia cu fiica un contract de donație cu rezerva uzufructui viager.
Cat timp trăiți dvs și soția, puteți locui și folosi imobilul, iar după decesul dvs, fiica va deveni proprietar deplin.
Donatia poate fi atacata??Intreb pt ca mai am.copil cu alta femeie...doar recunoscut copilul nu am fost casatorit...
Multumesc
Odată ce o faceți proprietar plătind ca procurator de fonduri, poate să vândă totul mâine și să vă scoată în stradă, sau în cel mai fericit caz să vă interneze la un azil.

De ce vreți să cumpărați pe numele ei, dacă nu aveți încredere`? Oricum vă moștenește, și totul îi va rămâne ei.

Referitor la donație, aceasta poate fi supusă reducțiunii de către celălalt copil prin acțiune în instanță. Pe celălalt copil nu-l puteți dezmoșteni.
Dapix, utilizator
Poate fi atacata în anumite condiții.
Înțeleg ca fiica dvs este minora..
fata sa cumpere terenul si va da drept de uzufruct si nu mai poate vinde