Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua ! Primesc pensie alimentara de la tatal meu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua ! Primesc pensie alimentara de la tatal meu pana la ...

Buna ziua !
Primesc pensie alimentara de la tatal meu pana la varsta de 26 de ani daca continui studiile iar in momentul de fata am 23 de ani. As dori sa intentez o cerere pt majorarea pensiei alimentare deoarece inflatia a crescut si oricum cu el nu am ajuns la un numitor comun, ba chiar a trebuit sa il execut. Cum ar trebui sa procedez si de ce acte am nevoie?
Mentionez ca el mai are 2 copii rezultati in urma unei casatorii duupa divortul de mama mea.
Va adresati instantei pentru majorarea pensiei... dar atentie, daca mai are doi copii atunci suma maxima de care puteti beneficia este de 1/3 din jumatate din venitul net.
Spre exemplu: are un venit net de 3000 lei... jumatate ce se poate executa silit este 1500 lei
Acesti 1500 lei se impart la toti copii s-ai, adica ar veni vreo 500 lei de fiecare copil.
Valoarea e stabilită în sumă fixă sau e stabilită procentual din venitul tatălui? Doar dacă e stabilită în sumă fixă puteți cere majorarea pe baza inflației.

Art. 531.
(2) Pensia de întreţinere stabilită într-o sumă fixă se indexează de drept, trimestrial, în funcţie de rata inflaţiei.
deja incasez 580 de lei, sigur venitul este destul de mare..ca sa nu mai vorbim de ceea ce lucreaza extra..
Nu as stii sa va spun cum este stabilita...cert este ca s a marit de cand s au despartit ei pana am facut eu 18 ani..
Mergeti la instanta si cereti o copie a hotararii ( sau la notar) si vedeti cum a fost acordata aceasta pensie, procentual sau suma fixa...
Apoi vedeti daca trebuie sa va adresati instantei pentru marirea sumei, in functie de venitul net actual.