Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua ! Primesc pensie alimentara de la tatal meu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua ! Primesc pensie alimentara de la tatal meu pana la ...

Buna ziua !
Primesc pensie alimentara de la tatal meu pana la varsta de 26 de ani daca continui studiile iar in momentul de fata am 23 de ani. As dori sa intentez o cerere pt majorarea pensiei alimentare deoarece inflatia a crescut si oricum cu el nu am ajuns la un numitor comun, ba chiar a trebuit sa il execut. Cum ar trebui sa procedez si de ce acte am nevoie?
Mentionez ca el mai are 2 copii rezultati in urma unei casatorii duupa divortul de mama mea.
Buna ziua,

Exista doua situatii incidente:
1.
Pensia de intretinere este determinata, ea reprezinta 1/ 3 din venitul net efectiv realizat.
Prin urmare, singura cale pentru a obtine pensia de intretinere restanta este executarea silita, in baza hotararii judecatoresti deja emise.

2.Pensia este stabilita in cota fixa, sens in care se impune majorarea acesteia.
Puteti accesa www.portal.just.ro si puteti reveni cu informatii, daca identificati dosarul cauzei, pe portalul instantelor de judecata.

Nu trebuie sa fie exact 1/3 din veniturile nete, ci până la 1/3 din aceste venituri...
Plus ca acum mai are inca doi copii in intretinere si poate fi pana la 1/2 din veniturile nete...

Art. 529. Cuantumul intretinerii
(1) Intretinerea este datorata potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui care urmeaza a o plati.

(2) Cand intretinerea este datorata de parinte, ea se stabileste pana la o patrime din venitul sau lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii si o jumatate pentru 3 sau mai multi copii.

(3) Cuantumul intretinerii datorate copiilor, impreuna cu intretinerea datorata altor persoane, potrivit legii, nu poate depasi jumatate din venitul net lunar al celui obligat.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Exista doua situatii incidente:
1.
Pensia de intretinere este determinata, ea reprezinta 1/ 3 din venitul net efectiv realizat.
Prin urmare, singura cale pentru a obtine pensia de intretinere restanta este executarea silita, in baza hotararii judecatoresti deja emise.

2.Pensia este stabilita in cota fixa, sens in care se impune majorarea acesteia.
Puteti accesa www.portal.just.ro si puteti reveni cu informatii, daca identificati dosarul cauzei, pe portalul instantelor de judecata.

Ionut.ion, utilizator