avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1351 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Bună seara! Este legal ca un proces-verbal de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Bună seara! Este legal ca un proces-verbal de contravenție ...

Bună seara!
Este legal ca un proces-verbal de contravenție să fie înaintat organelor fiscale, pentru impunere, in același timp acesta fiind contestat în instanță?
Cel mai recent răspuns: radulucian 22 , utilizator 14:57, 19 Februarie 2022
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, pentru ca pana la solutionarea contestatiei, amenda ramane valida.
Atunci trebuia în termen de 15 zile să se aducă dovada că există deschisă acțiunea de contestare a procesului-verbal, pentru ca ANAF să nu demareze acțiunea de executare asupra contului de salariu?
M-am uitat mai atent pe continutul somatiei si apare alt nr de PV din alta data decat cel emis de Politie. Cum se poate asa ceva?
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Noiembrie 2021
minerva78, utilizator
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu, nicio dovada de genul asta nu are efect. Puteti formula 348756376 de contestatii la PV, pana nu aveti o hotarare judecatoreasca, amenda se mentine.
Daca e alt PV, inseamna ca e alta amenda. Asa se poate asa ceva.
Vreti sa aflati de fapt daca este legal sa fiti sanctionata pentru incalcarea legii?
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este legal. Conform art. 39 din OG 2/2001, procesul verbal contestat în termenul legal va fi înaintat organului de executare doar după pronunțarea hotărârii judecătorești definitive. Ideea e că instituția care v-a aplicat amenda nu avea de unde să știe dacă l-ați contestat sau nu în situația în care dvs nu le-ați comunicat acest lucru (nu există baze de date comune). Pentru a rezolva situația, scoateți un certificat de grefă și duceți-l la organul de executare. Acesta va suspenda executarea până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive în cauză.
Mulțumesc! Asta am și făcut. Sper ca IPJ sa nu facă apel. Ar fi culmea....Am contestat PV doar. Puteam să cer daune și să invoc 297CP și agentul avea probleme. Dacă nu a înțeles ca am fost binevoitoare, în eventualitatea unui apel, pot sa aduc și alte constatari privind legea 55/2020 și neconstituționalitatea art 65 lit h?

Kyandra a scris:

Nu este legal. Conform art. 39 din OG 2/2001, procesul verbal contestat în termenul legal va fi înaintat organului de executare doar după pronunțarea hotărârii judecătorești definitive. Ideea e că instituția care v-a aplicat amenda nu avea de unde să știe dacă l-ați contestat sau nu în situația în care dvs nu le-ați comunicat acest lucru (nu există baze de date comune). Pentru a rezolva situația, scoateți un certificat de grefă și duceți-l la organul de executare. Acesta va suspenda executarea până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive în cauză.

Alte discuții în legătură

Masca de protectie obligatorie.este legal sa fiu acuzat ca am intrat in scoala fara masca si ... Iorgu zamfil Iorgu zamfil Este legal sa fiu acuzat ca am intrat in scoala fara masca si amendat conform art.65/66 din legea 55/2020? (vezi toată discuția)
Polițistul de la rutieră nu a completat și cnp-ul meu în procesul verbal. este vreo șansă ca, în urma contestației, procesul verbal să fie anulat? AngelinaNovac. AngelinaNovac. Buna ziua, am o intrebare legata de un proces verbal fara cnp. In data de 29.10 am fost oprită de un polițist de la brigada rutieră pentru viteza. Am ... (vezi toată discuția)
Amenda radar Harabagiuciprian Harabagiuciprian Buna ziua. As dori sa stiu pasii pentru a contesta o amenda radar si cum pot obtine permisul inapoi in cel mai scurt timp.Mentionez faptul ca am fost surprins ... (vezi toată discuția)