avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general pierdere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

pierdere

am urmatoarea situatie:
-pierdere contabila si fiscala an 2008
-pierdere contabila an 2009
-profit fiscal an 2009(cheltuieli nedeductibile mai mari decat pierdera contabila)
-am declarat si platit impozitul pe profit minim
Intrebarea este pierderea fiscala an 2008 pot sa o recuperez din profitul fiscal aferent an 2009?
Si cheltuiala cu impozitul pe profit o trec tot ca si cheltuiala nedeductibila?
Am decizii de calcul accesorii de la ANAF pentru majorarile aferente obligatiilor neplatite pentru anul 2009 pe care nu le-am platit dar le-am inregistrat pe 658 ca si chelt. nedeductibile.Este corect?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: danabobo , utilizator 20:14, 12 Ianuarie 2010
Este corect, pierderea fiscala, poate fi recuperata din profitul fiscal aferent anului curent.
Cheltuielile cu i/p sunt ch. nedeductibile.
La finele anului o sa comparati impozitul minim cu imp. pe profit vedeti care este mai mare pe acela-l platiti.
Cheltuielile cu penalitati, majorari, amenzi in relatiile cu statul sunt nedeductibile.

multumesc,numai ca pierderea din 2008 nu se recupereaza in totalitate din profitul fiscal an 2009,si ca atare nu am platit decat impozitul minim

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Monografie cheltuieli nedeductibile 1-2 1-2 In urma unui control de la finante s-a constatat ca nedeductibile fiscal mai multe obiecte de inventar(5880.60, tva 1411.36) care au fost date in consum si un ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit profit la trim iii iuli-ana iuli-ana la trim. III am total venituri 12070 lei, total chelt 8001 din care chelt. protocol 500 si chelt. cu impozitul pe profit calculat la trim II 623 lei cum ... (vezi toată discuția)
Recuperare pierdere ani anteriori Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Buna dimineata! As avea nevoie de un pic de ajutor. In 2008 am pierdere contabila si fiscala. In 2007 si 2006 am profit contabil reportat ( care este mai mic ... (vezi toată discuția)