Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu neplătit și firma în faliment
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu neplătit și firma în faliment

Bună ziua, firma la care am lucrat pana la sfârșitul lunii Octombrie, sub patronaj nemțesc, tocmai a declarat falimentul. Cum pot proceda pentru a îmi recupera banii pentru salariu + zilele de concediu. Toate angajatele fostei firme au aceeași problema. Spre exemplu eu trebuie sa iau de la aceasta firma 5000 lei în total dar am primit doar 800 lei și acum nimeni din conducere nu îmi răspunde legat de plata diferenței.
Firma este înregistrată în tara?
A avut înregistrare în tara din 2014 pana în 2021 când a declarat falimentul

Cornel Vasile a scris:

Firma este înregistrată în tara?

Angajatorul a intrat în insolvență și nu mai plătește salariile: Ce pot face angajații, pas cu pas, conform modificărilor recente
www.avocatnet.ro/articol_571...
Și eu de unde știu ca firma a depus actele pentru Fondul de garantare sau dacă nu a depus, eu nu am cum ca fost angajat sa depun în locul lor cu cererea de la ei pentru ca nu pot fi contactati. Nu mai au sediu în tara. Au dispărut
Mergeți și intrebati la AJOFM.