Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Alegere președinte/plată facturi
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Alegere președinte/plată facturi

Vin cu câteva intrebări pentru asociație de proprietari :
1) Datorită faptului că ultimul președinte al asociației si-a vândut apartamentul, deci nu mai este membru, iar cel anterior a demisionat si nimeni nu dorește preluarea acestei responsabilitati, sa pus problema dacă cine preia funcția de președinte trebuie sa fie doar proprietar cu alt domiciliu sau trebuie sa fie proprietar cu domiciliul in acest bloc. Întrebarea este :președintele asociației trebuie sa aibă domiciliul in acest bloc, sau poate fi doar proprietar?
2)Se poate angaja in funcția de președinte cineva care nu este nici proprietar si nu are nici domiciliul in acest bloc?
3) Datorita lipsei unei persoane alese in funcția de președinte facturile de utilități ale asociației pot fi plătite se de alți locatari in contul furnizorilor de utilități?
4) In condițiile menționate, pentru a evita întreruperea furnizării serviciilor de către furnizori, dacă eu in calitate de proprietar si membru al asociației achit in contul furnizorilor de utilități sume aferente întrețineri pentru apartamentul pe care il detin, aceste sume pot fi scăzute din întreținerea calculată pentru apartamentul pe care il dețin?
5)Dacă răspunsul la întrebarea 4 este da, este suficient sa prezint extras de cont pentru plata din contul personal sau mai sunt necesare alte documente pentru înregistrarea plății drept cota aferentă intretinerii?
6) Către furnizorii asociației pot fi efectuate plăti din alte conturi ale membrilor asociației, altele decât contul asociației (acesta fiind imposibil de accesat in lipsa unui reprezentant legal, respectiv președinte) care sa fie decontate ulterior ca plată pentru întreținere?
Va mulțumesc anticipat pentru raspunsuri
cico2cico, utilizator
in primul rand sunt cam multe intrebari! Da, persoana care vinde un apartament, automat nu mai poate sa fie presedinte. Nu conteaza ca locuieste sau nu acolo, conteaza sa detina cu acte acea proprietate. Facturile se pot plati si din conturi personale in contul furnizorului. Trebuie insa indicat corect codul de client al asociatiei si, eventual, seria facturii. Calculul intretinerii il face administratorul, nu presedintele. Daca platiti utilitatile la furnizor trebuie sa prezentati administratorului acele documente pentru ca el nu are de unde sa stie cine a platit partial la furnizor. Oricum, nu este indicat sa se faca asa ceva, se ingreuneaza munca de evidenta. In concluzie, daca administratorul isi face treaba, nu ar trebui sa aveti probleme. Presedintele are alte atributii.
Va mulțumesc pentru răspuns.
Problema pleacă de la faptul ca administratorul spune ca nu poate plăti facturi deoarece nu are acces la contul bancar, la contul de client online al furnizorului si nu poate intocmi listele in lipsa verificării, aprobării și a semnăturii președintelui.

Dr.Virgil Dan Amza a scris:

in primul rand sunt cam multe intrebari! Da, persoana care vinde un apartament, automat nu mai poate sa fie presedinte. Nu conteaza ca locuieste sau nu acolo, conteaza sa detina cu acte acea proprietate. Facturile se pot plati si din conturi personale in contul furnizorului. Trebuie insa indicat corect codul de client al asociatiei si, eventual, seria facturii. Calculul intretinerii il face administratorul, nu presedintele. Daca platiti utilitatile la furnizor trebuie sa prezentati administratorului acele documente pentru ca el nu are de unde sa stie cine a platit partial la furnizor. Oricum, nu este indicat sa se faca asa ceva, se ingreuneaza munca de evidenta. In concluzie, daca administratorul isi face treaba, nu ar trebui sa aveti probleme. Presedintele are alte atributii.

da, e un blocaj ! Solutii - alegerea rapida a cuiva care sa aiba acces la banca. E suficienta o sedinta de comitet. Poate sa fie desemnat si administratorul.
1-Asociatia de proprietari poate activa in re;atiile si fata d eterti in beneficiul membrilor proprietari inclusiv in l;ipsa presedintelui de asociatie
Atributiile presedintelui de asociatie pot fi exercitate de catre un vicepresedinte ales dintre membrii comitetului executiv,sau prin rotatie
președintele asociației trebuie sa aibă domiciliul in acest bloc, sau poate fi doar proprietar?

Pentru raspuns ,studiati temeinic disp L nr 196/2018
Sunt 2 situatii distincte...le puteti constata numai daca studiati atent dispozitiile in vigoare
2-
Se poate angaja in funcția de președinte cineva care nu este nici proprietar si nu are nici domiciliul in acest bloc?

NU
3-Atributiile presedintelui de asociatie pot fi exercitate de catre memebrii comitetului executiv
4-Omiteti aspectul esential ca dv nu detineti raport juridic furnizare utilitati cu furnizorul ci persoana juridica asociatia de proprietari
5-Studiati responsabil disp L nr 196/2018 in care legiuitorul a impus obligatia ca asociatia de proprietari sa detina deschis un singur cont bancar prin care sa se realizeze platule catre furnizorii/prestatorii de servicii