avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Neefectuarea dezbaterii moștenirii de mai bine de 30 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Neefectuarea dezbaterii moștenirii de mai bine de 30 ani. Există ...

Buna seara
Mama mea are patru frati.
Parintii lor s-au dus de mai bine de 30 ani si nu au facut dezbaterea mostenirii pana acum.
Au impartit de comun acord bunurile si le folosesc. (casa, teren, etc)
Daca nu vor face dezbaterea mostenirii exista vreun risc sa piarda proprietatile, sa intre in posesia statului?
Ultima modificare: Luni, 22 Noiembrie 2021
s.sttefan, utilizator
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 08:42, 22 Noiembrie 2021
nu, nu exista acest risc.
Sa le ia statul, nu.
Dar sa se complice, da. Dacă decedează dintre ei, pe lângă moștenirea părinților, va fi de dezbătut încă o succesiune in plus. Și încă una și încă una și tot asa, pe măsură ce "se duc".
Bună ziua! Nu știu cum sa întru pentru o întrebare. Mama a decedat pe 9 decembrie. După moartea tatălui eu și fratele meu am semnat renu tarea în favoarea ei. Am avut grija de ea din 2005 pana la sfarsit
Cam prin 2010 mi, a făcut un testament pe jumătate de casa și jumătate din intravilan pentru a o îngriji. Am respectat toți termenii testamentului.
Nelamurirea_fratele meu refuza sa vina la moștenire deși am stabilit cum împărțim, iar notarul spune ca nu e legal sa îmi recunoască testamentul fără prezenta lui. Ce pot face?
Mulțumesc frumos

gi-jane2 a scris:

nu, nu exista acest risc.

veti ajunge in instanta pt dezbaterea mostenirii.
Singura soluție acțiune în instanța..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire lia_nedelcu lia_nedelcu Mostenire Va rog, am urmatoarea intrebare: Suntem trei frati, ce drepturi legale de mostenire avem in urmatoarea situatie? Mama mea este recasatorita de ... (vezi toată discuția)
Mostenire fara testament ContSters91464 ContSters91464 Cazul de fata e destul de complicat pt mine si incerc sa-l descriu cat mai clar. O doamna singura, in varsta, cu doi copii(fete). Una din fiice decedeaza, ... (vezi toată discuția)
Dreptul de mostenire reya reya buna ziua! ma numesc madalina si as dori sa va consult cu privinta la un act de mostenire. bunicii mei, parintii mamei mele, doresc sa incheie un act de ... (vezi toată discuția)