Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Eu și iubitul meu dorim sa achiziționăm ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Eu și iubitul meu dorim sa achiziționăm un apartament ...

Buna seara. Eu și iubitul meu dorim sa achiziționăm un apartament prin credit. El lucrează in MAPN iar aceștia platesc 50% din rata. Doar ca dacă sunt și eu trecută in actele apartamentului, mapn nu mai contribuie cu acei 50%. Oare se poate încheia intre mine și iubitul meu o convenție?
N-aveți ce convenție să încheiați. Și dacă ați face un asemenea act, este egal cu zero.
Daca el e titular al contractului de credit si mapn contribuie cu jumatate, dvs cu ce contribuiti ? In ce fel cumparati impreuna ?
Care sunt conditiile in care mapn contribuie ?
Daca ati fi casatoriti de ex, nu ar mai face asta ?

gi-jane2 a scris:

Daca el e titular al contractului de credit si mapn contribuie cu jumatate, dvs cu ce contribuiti ? In ce fel cumparati impreuna ?
Care sunt conditiile in care mapn contribuie ?
Daca ati fi casatoriti de ex, nu ar mai face asta ?

Eu platesc avansul!
pt dvs ar fi mai rentabil sa va casatoriti inainte, altfel, aveti un drept de creanta pt banii dati, dar casa va fi bunul lui propriu