avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Eu și iubitul meu dorim sa achiziționăm ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Eu și iubitul meu dorim sa achiziționăm un apartament ...

Buna seara. Eu și iubitul meu dorim sa achiziționăm un apartament prin credit. El lucrează in MAPN iar aceștia platesc 50% din rata. Doar ca dacă sunt și eu trecută in actele apartamentului, mapn nu mai contribuie cu acei 50%. Oare se poate încheia intre mine și iubitul meu o convenție?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 17:08, 24 Noiembrie 2021
N-aveți ce convenție să încheiați. Și dacă ați face un asemenea act, este egal cu zero.
Daca el e titular al contractului de credit si mapn contribuie cu jumatate, dvs cu ce contribuiti ? In ce fel cumparati impreuna ?
Care sunt conditiile in care mapn contribuie ?
Daca ati fi casatoriti de ex, nu ar mai face asta ?


gi-jane2 a scris:

Daca el e titular al contractului de credit si mapn contribuie cu jumatate, dvs cu ce contribuiti ? In ce fel cumparati impreuna ?
Care sunt conditiile in care mapn contribuie ?
Daca ati fi casatoriti de ex, nu ar mai face asta ?


Eu platesc avansul!
pt dvs ar fi mai rentabil sa va casatoriti inainte, altfel, aveti un drept de creanta pt banii dati, dar casa va fi bunul lui propriu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj Cati Costin Cati Costin Buna ziua, In acest moment sunt in procedura de divort voluntar la notar. Partajul va trebui sa fie judiciar pentru ca nu ne intelegem. In cazul in care am ... (vezi toată discuția)
Partajul unui apartament în concubinaj Rares123 Rares123 Bună seara, în urmă cu un an am achiziționat împreună cu fosta iubită un apartament, în rate, ea punând suma de 6 mii de euro, suma care ni s-a ... (vezi toată discuția)
Prima casa utilizator_87 utilizator_87 Buna seara, Va rog sa ma sfatuiti intr-o situatie... am cumparat prin programul prima casa, casa parintilor mei, ca ulterior cu suma obtinuta sa achizitionez ... (vezi toată discuția)