avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 193 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de comodat auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de comodat auto

in vederea deducerii cheltuielilor cu combustibilul pentru un contract de comodat auto este necesara notarizarea acestuia?:(
din cate stiu eu nu. asa vi s-a spus la adm financ?
de regula se cere forma autentificata a comodatului, dar acesta se poate incheia si de catre avocat, cu dare de data certa...
Este necesar contract de inchiriere incheiat la notariat. In caz contrar o sa aveti probleme cu garda sifiscul in cazul unui control
In vederea deducerii cheltuielilor cu combustibilul, trebuie sa va incadrati in exceptiile prevazute de OG 34. Faptul ca un contract de comodat auto, este sau nu inregistrat la notar, nu va poate garanta deducerea combustibililor
din pacate trebuie sa o contrazic pe stimata noastra colega si sa spun ca nu veti avea nici un fel de probleme cu garda si fiscul daca deduceti in baza contractului de comodat, cheltuielile de intretinere si consum al autoturismului...;)

Alte discuții în legătură

Cheltuieli combustibil - ajutor sub_bass2002 sub_bass2002 Buna. Am o intrebare si daca puteti va rog ajutati cat mai repede. Am o firma care presteaza servicii la o alta firma. La firma respectiva nu este angajata ... (vezi toată discuția)
Cedare auto m1rcea m1rcea Salut. Am un auto pe o firma pe care doresc sa o declar fara activitate. Auto e luat si paltit integral acum un an si jumatate. Exista vreo posibilitate legala ... (vezi toată discuția)
Deductibilitate cheltuiala rodia rodia Buna ziua, Cheltuiala cu asigurarea casco in baza unui contract de comodat se poate deduce in proportie de 50%? Contractul de comodat este incheiat intre ... (vezi toată discuția)