Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am avut o casă anterior casatoriei dar am făcut o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am avut o casă anterior casatoriei dar am făcut o greșeală ...

Am avut o casă anterior casatoriei dar am făcut o greșeală la care mi-a atras atenția și notarul,am lăsat acea casă în regimul matrimonial cu bunuri comune,se mai poate schimba regimul matrimonial din bunuri comune în bunuri proprii, adică să-mi recapăt drept de proprietate pe acea casă...ce soluții mai puțin costisitoare ar fi?mentionez că soția este de acord cu schimbarea regimului matrimonial. Vă mulțumesc
lăsat acea casă în regimul matrimonial cu bunuri comune

oare ce oti vrea sa ziceti ?
sub ce regim matrimonial sunteti casatorit ? sub regimul comunitatii legale sau conventionale de bunuri ?
ati facut o conventie la notar inainte de casatorie prin care ati inclus bunul propriu in comunitatea de bunuri si astfel bunul a devenit comun ?
gi-jane2, moderator

gi-jane2 a scris:

lăsat acea casă în regimul matrimonial cu bunuri comune

oare ce oti vrea sa ziceti ?
sub ce regim matrimonial sunteti casatorit ? sun regimul comunitatii legale sau conventionale de bunuri ?
ati facut o conventie la notar inainte de casatorie prin care ati inclus bunul propriu in comunitatea de bunuri si astfel bunul a devenit comun ?

Am inclus bunul propriu în comunitatea de bunuri comune...se mai poate schimba?
Adica ati incheiat o conventie privind adoptarea regimului matrimonial al comunitatii conventionale de bunuri prin care ati introdus bunul/bunurile dvs proprii in comunitate?

MihailZC a scris:

Adica ati incheiat o conventie privind adoptarea regimului matrimonial al comunitatii conventionale de bunuri prin care ati introdus bunul/bunurile dvs proprii in comunitate?

Să fiu mai exact;Am cumparat casa de la părinții mei cu foarte puțini bani cu act vânzare cumparare împreună cu soția mea care nu a investit nici un ban în construirea acelei case,fiind căsătoriți a fost nevoie de semnatura ambilor soți la notar...ce soluții ar fi să schimb regimul matrimonial?
Fiind casatoriti, tocmai ca nu era nevoie si de semnatura sotiei dar, oricum ar fi, fiind casatoriti (in regimul comunitatii legale de bunuri, banuiesc) prin incheierea unui contract de vanzare in timpul casatoriei de catre unul dintre soti, bunul devine bun comun al ambilor soti. (tocmai in ideea asta nu ar fi fost nevoie si de semnatura sotiei, si tot ar fi devenit coproprietar si dansa). Schimbarea regimului matrimonial nu va ajuta decat pentru viitor. Trebuie sa incheiati un contract de partaj cu sotia prin care sa stabiliti ca bunul devine bunul dvs propriu.